5.05.2014 r.

„Wszechstronny rozwój we współpracy z pracodawcą” – takim tematem zaprezentowało się nasze Centrum na międzynarodowej konferencji w Brukseli

W  dniach 29  – 30.04.2014 r. w ramach zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Łodzi międzynarodowej konferencji, która odbyła się  w Brukseli,  przedstawiciele naszego Centrum wzięli udział w seminariach prezentujących perspektywy UE dla szkolnictwa zawodowego, programu Erasmus+ oraz wymianie dobrych praktyk stosowanych w Europie w tym zakresie.  Nauczyciele: pani Sylwia Wenc i pan Tomasz Krzeszewski uczestniczyli w wizycie studyjnej w Brukseli pod hasłem „Edukacyjny wymiar zrównoważonego rozwoju „

W ramach panelu I seminarium  „Szkolnictwo zawodowe w Europie” nauczyciele Centrum uczestniczyli w wykładzie przedstawicieli pani Joanny Basztury, przedstawicielki Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury oraz pań: Joanny Godreckiej-Bareau i Katarzyny Głowackiej-Rochebonne z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Zapoznali się również z polityką edukacyjną w Polsce w kontekście wskaźników europejskich oraz możliwościami wykorzystania funduszy strukturalnych i realizacji projektów w kształceniu zawodowym z projektu Erasmus+.

Podczas konferencji nasi nauczyciele spotkali się z propozycją współpracy w ramach stowarzyszeń European Vocational Training Association oraz European Projects Association.

Panel II seminarium poświęcony był  dobrym praktykom na rzecz kształcenia zawodowego. Poza przedstawicielami z zagranicy (Sebastian Richter – Niemiecka Izba Przemysłu Budowlanego, Aase Hojlund Nielsen – Region Centralnej Danii) prezentowane były osiągnięcia w kształceniu zawodowym dwóch łódzkich szkół prowadzonych przez samorząd Województwa Łódzkiego:  naszego Centrum oraz CKUNT.

Naszą szkołę  z tematem „Wszechstronny rozwój we współpracy z pracodawcą” zaprezentował pan Tomasz Krzeszewski. Celem wystąpienia było przedstawienie osiągnięć naszego Centrum w pozyskiwaniu partnerów edukacyjnych -  pracodawców: m.in. Łódzkie Koleje Aglomeracyjne,  PKP Cargo oraz proces współpracy w kształceniu zawodowym maszynistów. W trakcie prezentacji prelegent omówił również aspekty społeczne i podejmowane przez CKU SWŁ w Łodzi działania międzynarodowe na rzecz jakości kształcenia zawodowego oraz ich zgodność ze strategią Europa 2020.
Warto podkreślić, że łódzkie prezentacje przyjęte zostały wyjątkowo przychylnie, czego dowodem była merytoryczna dyskusja  na temat zrównoważonego wymiaru rozwoju edukacji zawodowej.
W czasie trwania 2-dniowej konferencji ważną rolę pełniły również rozmowy w ramach debaty kameralnej  przedstawicieli naszego Centrum z uczestnikami konferencji, podczas której naszym nauczycielom udało się nawiązać kontakt z przedstawicielami organizacji działających na rzecz edukacji zawodowej z Bośni i Hercegowiny, Danii oraz regionu południowych Włoch.
Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty przełożą się w najbliższej przyszłości na współpracę projektową w ramach wymiany międzynarodowej Erasmus+.