6.03.2013 r.

Zapraszamy na wykład  „Kobiety farmacji z przełomu XIX i XX wieku”

W dniu 8.03.2013 r.  /piątek/ o godz. 9.30 w naszej szkole -  sala nr 4 – Pani kustosz Hanna Drzewoska z Muzeum Farmacji w Łodzi wygłosi wykład „Kobiety farmacji z przełomu XIX i XX wieku”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy…

A przy okazji słów kilka o Muzeum Farmacji w Łodzi.
Muzeum Farmacji w Łodzi im. prof. Jana Muszyńskiego  znajduje się  przy Placu Wolności 2. Mieści się ono przy najstarszej łódzkiej aptece, założonej w 1840 roku. Pierwotny wygląd wnętrza historycznej apteki zachował się do dzisiaj. Na parterze muzeum odtworzono pomieszczenia z przełomu XIX i XX wieku, z meblami z warsztatów wiedeńskich, oryginalną recepturę i metodykę w zakresie produkcji leków.
W placówce zgromadzono ponad 3 tys. przedmiotów. Jednym z ostatnich nabytków są ampułki z morfiną (łącznie 6) z 1920 r., wyprodukowane przez firmę Klawe, które cudem przetrwały II wojnę światową w rękawie płaszcza łodzianki (dziś 90-letniej pani), pochodzącej z rodziny aptekarskiej. Zainteresowanie wzbudza licząca ponad pół wieku metalowa kasa na drewnianej podstawie, bogato zdobiona motywami roślinnymi. Unikatowy jest Pamiętnik Pierwszego Zjazdu Aptekarzy Królestwa Polskiego z 21-22 maja 1912 r. Atrakcję stanowią waga z marmurowym blatem i drewnianymi szufladkami z XVIII w. oraz aptekarska waga do substancji proszkowych ważąca tylko do 50 mg. Obejrzeć można też cynowe menzury i oryginalne apteczne puszki z XVIII w., w których przechowywano składniki leków, aparat destylacyjny z kolbami i kocioł z miedzianymi alembikami z przełomu XVI i XVII wieku. Są też metalowe misy i parownice, aparat do przyrządzania nalewek – perkolator oraz łaźnie wodne – dawna z miedzianą infuzorką i nowocześniejsza z infuzorką porcelanową, w których przygotowywano napary i odwary.
Są też maszynki do odlewania czopków i pręcików, maszynki do zamykania proszków w opłatkach oraz liczydełka do liczenia pigułek, przyrząd do otwierania papierowych kapsułek oraz młynek do ucierania masła kakaowego. Ciekawie prezentują się ściskacze do korków, którymi zamykano butelki z medykamentami oraz XIX-wieczne żeliwne moździerze. Służyły one niegdyś aptekarzom do ucierania materiału skalnego. Większą kolekcją moździerzy w Polsce może się pochwalić tylko Uniwersytet Jagielloński.