23.03.2017 r.

Gościliśmy delegację francuską w ramach wizyty studyjnej Erasmus +

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 22 marca br.  w naszym Centrum  gościła 21- osobowa delegacja z Francji – w ramach wizyty studyjnej Erasmus +.
W  skład delegacji wchodzili  dyrektorzy szkół zawodowych z całej Francji, a w szczególności z regionu Paryża, Nicei, Grenoble, Rennes, Lyon, Strasbourg, kształcących m.in. w obszarze  szeroko rozumianej opieki zdrowotnej, opieki nad seniorami i dziećmi, logistyki, elektrotechniki, transportu.
To była już trzecia taka  wizyta w naszej szkole.
Wizyta studyjna to krótkie spotkanie specjalistów z różnych krajów europejskich, pracujących w podobnych obszarach kształcenia. Dzięki takim spotkaniom specjaliści mają możliwość wymiany innowacyjnych idei i doświadczeń, nawiązania kontaktów zawodowych, w obszarze tematów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania na poziomie europejskim.

Uczestnicy mają możliwość promowania jakości i przejrzystości systemu edukacji i kształcenia funkcjonującego w ich kraju. Celem tegorocznej wizyty było poznanie systemu edukacji zawodowej w Polsce, wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania rezygnacji młodzieży z kształcenia na etapie szkoły zawodowej, liceum, technikum i zaangażowanie firm w przeciwdziałaniu przerywania nauki.
Dzięki takim spotkaniom uczestnicy  mają możliwość budowania partnerstwa w celu zwiększenia mobilności uczniów w zakresie staży zawodowych.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat odwiedzający nas dyrektorzy szkół promowali region łódzki, jako region z dużym potencjałem w zakresie mobilności zawodowej uczniów i absolwentów szkół zawodowych. Jak widać nasza dotychczasowa współpraca zaowocowała kolejną wizytą studyjną.
Podczas tegorocznego spotkania padało wiele pytań dotyczących kierunków kształcenia w naszej placówce,  zasad łączenia teoretycznej nauki zawodu z  praktyką zawodową. Francuzi pytali również o kształcenie w ramach kursów kwalifikacyjnych , współpracę szkoły z pracodawcami oraz firmami partnerskimi. Podjęto również ważny temat, będący jednym z tematów przewodnich tegorocznej wizyty studyjnej: Jak przeciwdziałać rezygnacji młodzieży z kształcenia na etapie szkoły zawodowej.  Na pytania gości odpowiada pani Dyrektor Sylwia Laskowska.
Na zakończenie wizyty goście zwiedzili Centrum. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się nowoczesne wyposażenie naszych  pracowni zawodowych oraz biblioteka .