3.06.2015 r.

VII ogólnopolska konferencja radiologiczna – PJOMED 2015

W dniach 1 – 2 czerwca br., odbyło się wyjątkowo inspirujące wydarzenie dla techników elektroradiologii. W łódzkim Urzędzie Miasta miała miejsce VII ogólnopolska konferencja radiologiczna – PJOMED 2015. Tematem tegorocznej konferencji było zagadnienie poświęcone “Promieniowaniu jonizującemu w medycynie”. W związku z tak ważnym wydarzeniem, w świecie szeroko pojętej społeczności radiologicznej, która kształci się również w naszym Centrum, nie mogło zabraknąć przedstawicieli CKU SWŁ w Łodzi. W skład specjalnie wydelegowany na to wydarzenie weszli uczniowie I klasy o profilu Technik Elektroradiolog – Anna Nowa oraz Adam Dębski, jak również osoby z grona pedagogicznego – nauczyciel mgr Janina Otocka oraz kierownik kierunku dr Krystyna Frydrysiak.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas konferencji – choćby ze względu na kształcących się przyszłych techników – były problemy i sugestie, jak możliwie najefektywniej ograniczyć dawki promieniowania otrzymywane przez pacjenta, by siłą rzeczy ograniczyć do minimum potencjalne skutki stochastyczne oraz deterministyczne.
Na pewno warto zwrócić tutaj uwagę na prelekcję dr inż. Ireny Kopeć z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie na temat “Wielkości dozymetrycznych w tomografii komputerowej a narażenie pacjenta”, w której poruszany był bardzo istotny “problem” wzrostu diagnostyki obrazowej za pomocą tomografii komputerowej, gdzie dawki otrzymywane w wyniku takiego badania potrafią być nawet 100 razy większe aniżeli w przypadku konwencjonalnego badania rtg. W związku z powyższym, szalenie istotnym wydaje się kwestia odpowiedniego doboru parametrów badania oraz intensywne monitorowanie dawek otrzymywanych przez pacjentów.
Równie interesującym tematem z tego zakresu była prezentacja dr Piotra Pankowskiego z Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Łodzi nt. “Rentgenodiagnostyki konwencjonalnej i tomografii komputerowej – ocena narażenia pacjentów w przykładach”, gdzie prelegent na podstawie rzetelnych badań dowodzi, że średnia dawka podczas badania głowy w radiografii konwencjonalnej wynosi zaledwie 0,02 mSv, zaś w tomografii ok. 2 mSv. Aby ukazać, jak duża jest to dawka wystarczy odwołać się do wartości naturalnego tła promieniowania, które wynosi 2,4 mSv na rok. Naturalne tło promieniowania to oczywiście nic innego, jak promieniowanie kosmiczne oraz promieniowanie wywołane radionuklidami znajdującymi się w człowieku oraz w glebie. Jak sama nazwa wskazuje naturalne promieniowanie jest nam w pewien sposób przyrodzone i oddziałuje na nas podczas całej naszej egzystencji.
Niemniej, bardzo istotne jest przestrzeganie odpowiednich procedur i niedopuszczanie do nadmiernego, a może i czasem nieuzasadnionego medycznie napromienienia pacjenta. Jak zauważa mgr Monika Damięcka z Pracowni Fizyki Medycznej Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwerystety Medycznnego szczególny nacisk należy położyć na umiejętne wprowadzenie zasady ALARA (As Low As Reasonably Achievable; tłum. tak niskie, jak to tylko rozsądnie możliwe), która oczywiście już w swym semantycznym odniesieniu nakierowuje nas na swoje pragmatyczne działanie. Co w wielkim skrócie oznacza, że należy z całą świadomością ograniczać do minimum dawki promieniowania używane w diagnostyce, jednocześnie mając na uwadze by otrzymać diagnostycznie wyczerpujący obraz. Zgodnie ze słowami mgr Damięckiej: “każda dodatkowa dawka podana pacjentowi może wywołać negatywny biologiczny efekt z indukcją raka włączenie”.