18.05.2015 r.

„The Role of the Third Parties in Vocational Education”  – finał unijnego projektu partnerskiego

W dniach 15-16 maja 2015 r. w Łodzi odbyło się finałowe spotkanie partnerskie kończące 2 – letni  Projekt Leonardo da Vinci Partnership: „The Role of the Third Parties in Vocational Education” .
Projekt skierowany był do nauczycieli, studentów i uczniów szkół zawodowych, w tym także o profilach technicznych oraz do instytucji, które oferują zdobycie kwalifikacji zawodowych. Podejmowane działania adresowane były również do innych organizacji zainteresowanych i wspierających kształcenie zawodowe: przedsiębiorstw, stowarzyszeń, fundacji, lokalnych władz, zrzeszeń zawodowych, szkół wyższych i organizacji publicznych.
Koordynatorem projektu w Polsce było stowarzyszenie Instytut Wspierania i Rozwoju Biznesu z Łodzi, zaś cichym partnerem Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi.

Projekt partnerski „The Role of the Third Parties in Vocational Education”
(2013-1-TR1-LEO04-47880 4)  był współfinansowany z programu „Uczenie się przez całe życie”, w ramach  projektu Leonardo da Vinci.
Celem projektu było rozwinięcie współpracy, pomiędzy podmiotami oferującymi kształcenie zawodowe a przedsiębiorstwami, organizacjami trzeciego sektora oraz licznymi instytucjami publicznymi. Projekt zakłada stworzenie lokalnych zawodowych platform edukacyjnych w krajach poszczególnych Partnerów. Założenia projektu obejmowały: opracowanie wytycznych dla przedsiębiorstw na temat możliwości wspierania przez nich szkolnictwa zawodowego, wypracowanie najlepszych praktyk i zasad współpracy między placówkami edukacji zawodowej a grupami interesariuszy oraz zainteresowanie i zaangażowanie innych organizacji problematyką kształcenia zawodowego, w tym także włączenie ich w procesy podejmowania decyzji w tym obszarze.

Koordynatorem projektu był TURGAY CİNER TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ z Turcji. Oprócz Polski w skład konsorcjum wchodzą organizacje z Portugalii, Słowenii oraz Wielkiej Brytanii.

  • I- spotkanie miało miejsce w Turcji w Afsin (średnia szkoła techniczna dla chłopców)  listopad 2013 rok
  • II- spotkanie miało miejsce w Portugali w Porto (szkoła o podobnej strukturze do Centrum kształcąca w zawodach gastronomicznych i technicznych) maj 2014 rok
  • III- spotkanie miało miejsce w Słowenii w Maliborze – (uczelnia wyższa) listopad 2014 rok
  • IV- ostatnie spotkanie partnerskie odbyło się w Łodzi, w dniach 15-16 maj 2015r.

W łódzkim spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Turcji, Słowenii i Portugalii oraz Polski.

W programie miały miejsce następujące zdarzenia:
- spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi z władzami województwa
- spotkanie w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej
- spotkanie na Księżym Młynie
- spotkanie w Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego – podsumowanie projektu