12.05.2014 r.

Drugi etap międzynarodowego projektu partnerskiego „The Role of the Third Parties in Vocational Education” już za nami

W dniach 7-11 maja 2014r. odbyło się drugie spotkanie robocze w ramach międzynarodowego projektu partnerskiego „The Role of the Third Parties in Vocational Education” (2013-1-TR1-LEO04-47880 4). Koordynatorem projektu w Polsce jest stowarzyszenie Instytut Wspierania i Rozwoju Biznesu z Łodzi , zaś instytucją współpracującą (silent partner) jest Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego.
Koordynatorem projektu jest TURGAY CİNER TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ  z Turcji. Ponadto w skład konsorcjum wchodzą organizacje z Portugalii, Słowenii oraz Wielkiej Brytanii. W ramach kontynuowanych działań projektowych odbyło się drugie już  spotkanie partnerów. Tym razem instytucją goszczącą była Teia Amiga Association- organizacja z Portugalii, która zaprosiła uczestników konsorcjum do współpracującej z nią szkoły zawodowej FORAVE w Lousano .
 

Podczas spotkania w Portugalii przedstawiciele międzynarodowego zespołu projektowego (z dyr. CKU – Sylwią Laskowską oraz Prezes stowarzyszenia IWIRB- Agnieszką Łuczak) odwiedzili także jeden z zakładów produkcyjnych przedsiębiorstwa „Continental”  i dokonali obserwacji zaangażowania w działalność firmy stażystów i absolwentów szkoły zawodowej.  Rozmowy z dyrekcją firmy oraz innymi przedstawicielami Continental toczyły się wokół „dobrych praktyk” w zakresie istniejącej współpracy między portugalską placówką kształcenia zawodowego i przedsiębiorstwem. Ujawniły korzyści płynące z zacieśnionej kooperacji oraz istotną potrzebę inicjowania stałych kontaktów przedstawicieli instytucji edukacyjnych oferujących kształcenie zawodowe z przedstawicielami organizacji biznesu.
Podczas spotkania zespołu projektowego ustalono szczegóły odnoszące się do zaplanowanych prac, w tym szczegóły dotyczące zakresu i przebiegu badań, które w najbliższych miesiącach będą równolegle prowadzone we wszystkich krajach partnerskich.
Zaplanowane na najbliższą przyszłość badania będą dotyczyć m.in. czynników kształtujących wybór ścieżki kształcenia przez uczniów/słuchaczy/studentów oraz roli interesariuszy (władz samorządowych, organizacji pozarządowych, uczelni, związków zawodowych, przedsiębiorców itp.)  w kształceniu zawodowym w poszczególnych regionach partnerskich.
Następne spotkanie zaplanowano na październik 2014r. w Słowenii.